ОУ Челопеч стартира изпълнението на проект „Здраве от природата – традиции и бъдеще, активно движение”, който е сред 29-те класирани проекта в XVII-то издание на Националния ученически конкурс „Посланици на здравето”, в категория от 5-ти до 7-ми клас.

Националният ученически конкурс „Посланици на здравето“ е една от инициативите на Министерство на здравеопазването в подкрепа на здравословния начин на живот на младите хора. Той се организира от Министерство на здравеопазването в партньорство с Министерството на образованието и науката, Министерството на културата, Министерството на младежта и спорта, Министерството на околната среда и водите, Държавната агенция за закрила на детето, Регионалния офис на Световната здравна организация в България, Българския младежки Червен кръст и Националния център по обществено здраве и анализи.

Целта на конкурса е превенция на поведенческите рискови за здравето фактори, свързани с нeздравословното хранене, ниската физическа активност, злоупотребата с алкохол и тютюнопушенето. Във връзка с изпълнението на проекта, ОУ „Св. Св. Кирил и Методий”, с. Челопеч ще проведе редица инициативи, като първата от тях бе свързана с полагане на грижи за училищната овощна градина, създадена съвместно с Община Челопеч и Група Геотехмин през 2021 г. по Програма „Нашето зелено утре”.

Учениците от прогимназиален етап активно се включиха в пролетните дейности, които са задължителни през настоящия сезон за овощните дръвчета. Бе проведена и беседа с опитния овощар Богдан Богданов, който открои редица акценти в грижите за овощните дръвчета през всеки сезон, даде информация за видовете плодни дръвчета и важността на плодовете в хранителния режим като част от осигуряването на здравословен начин на живот.

Целта на нашия проект, „Здраве от природата – традиции и бъдеще, активно движение”, е подобряване на здравословния начин на живот на учениците чрез получаване на знания и умения за здравословното хранене, сезонно хранене, повече движение и спорт. Дейностите, които сме включили за изпълнение по проекта са: Грижа за овощната градина; Създаване на училищна билкова градина; Откъде идва медът? – Посещение на местен пчелар; Провеждане на беседи и викторини за здравословното сезонно хранене и важността от физическа активност; Да спортуваме заедно в голямото междучасие; Ден на плодчетата; Как се „ражда” хлябът?; Българска трапеза; „Да потропнем и хорце!”. Изпълнението на дейностите по проекта е със срок до 30 септември 2025 г.